Moja szkoła językowa – strzał w dziesiątkę

czyli jak dobrać formę nauki języków obcych

Odpowiednie dopasowanie formy nauki do naszej sytuacji życiowej, charakteru i temperamentu jest sprawą kluczową - pomoże nam zaoszczędzić czas i pieniądze oraz ułatwi osiągnięcie celu.
No właśnie, jaki jest nasz cel?
Pierwszym kryterium jest nasza motywacja. Dlaczego chcemy się nauczyć języka obcego? Jeżeli jeszcze się uczymy, a w szkole czy też na studiach, czekają nas testy, zaliczenia i egzaminy - warto jest dobrać kurs z tradycyjnymi metodami nauczania. Wiem, że wiele osób narzeka na bezużyteczność nauki zasad gramatycznych, wierzcie lub nie - bez tego nasze oceny w szkole czy też na egzaminach będą słabe. Owszem - język praktyczny jest na wagę złota, ale spróbujcie o tym przekonać jakiegokolwiek egzaminatora .
Jeżeli jesteśmy osobami dorosłymi, chcemy nauczyć się języka pod kątem praktycznym, warto rozejrzeć się za kursem dopasowanymi do naszych potrzeb oferującym zajęcia w kameralnych grupach lub za lekcjami indywidualnymi.
Kursy standardowe, z typowo szkolnym podejściem, mogą okazać się po prostu stratą czasu. Tysiące ćwiczeń gramatycznych - owszem na pewno nie zaszkodzi - ale w tym przypadku musimy postawić na znajomość jak największej ilości słów i zwrotów języka mówionego.
Często osoba dorosła chce nauczyć się języka „do pracy” czyli w celu praktycznego wykorzystania w danej branży. Tutaj czai się pewna pułapka. O ile obecnie jesteśmy już na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, może warto pokusić się o dosyć drogie, kursy szyte „na miarę”, czyli prezentujące dokładnie słownictwo branżowe.
O ile jesteśmy na poziomie podstawowym lub zaczynamy „od zera”, powinniśmy najpierw nauczyć się podstaw, zanim przejdziemy na wyższy poziom zaawansowania. Nie wystarczy nam znajomość słowa, kiedy nie mamy pojęcia, jak poprawnie ułożyć zdanie!
Tutaj, należy wspomnieć o sytuacji, gdy firma sponsoruje kursy językowe i sama decyduje, kto i jak nas naucza. W takim przypadku, cieszymy się z naszego szczęścia, nie marudzimy, nie opuszczamy zajęć i wychwalamy naszego szefa.

Kolejnym elementem jest przyjrzenie się naszym cechom charakterologicznym pod kątem adaptacji w grupie, czy też bliżej, czy nauka w grupie jest w naszym przypadku efektywna.
Aby dobrze opanować język obcy niezbędne są konwersacje, w większym czy mniejszym stopniu - powinniśmy mówić, wymawiać słowa, zwroty, zdania.
Generalnie ujmując osoby bardziej komunikatywne i odważne są w stanie więcej wynieść z zajęć grupowych niż osoby nieśmiałe. Osoba nieśmiała w większej grupie z łatwością schowa się w kąciku i nie wypowie ani jednego słowa do końca zajęć.
Może taka postawa jest wygodna, kiedy nikt od nas nic nie chce, ale niestety, bardzo mało wyniesiemy z takich lekcji. Znajomość języka utknie na takim samym poziomie, jak kiedy zaczynaliśmy kurs.
Im mniejsza grupa oraz lepiej dobrane towarzystwo w grupie tym lepiej dla nas. Tutaj idealnym rozwiązaniem są lekcje indywidualne z miłym, cierpliwym i sympatycznym lektorem. Przy takim odważymy się w końcu mówić, zachęci nas do pracy, poda wskazówki do nauki.

Wszystko pięknie…ale…jest kryterium, które może nam przeszkodzić - cena.
Moja porada jest taka, aby nie kierować się wyłącznie kwotą do zapłaty. Czasami bowiem z jednej lekcji indywidualnej tygodniowo skorzystamy tyle, co z czterech lub więcej na kursie grupowym. W perspektywie kilku lat nauki - bilans jest prosty. Szukanie najtańszych zajęć językowych może okazać się początkiem błędnego koła. „Taniej” będziemy się uczyć kilka (a może kilkanaście lat) z „tanim” efektem.
Z drugiej strony „drożej” niekoniecznie będzie oznaczało lepiej. Duże szkoły mają zazwyczaj dużo wydatków, oprócz opłaty lektorów, są opłaty za utrzymanie sal, reklamę, sekretariat itp. Nic więc dziwnego, że cena za kurs musi być odpowiednio skalkulowana .
Podsumowując - wiadomo, że pieniądze są ważnym kryterium, ale nie polecam podejścia, że są jedynym. W końcu to nie zakup pietruszki na targu, tylko usługa, która jest inwestycją w naszą przyszłość.
Zakładając, że przemyśleliśmy dobrze nasze potrzeby, predyspozycje oraz możliwości finansowe, nie pozostaje nam nic innego, jak znaleźć właściwą szkołę lub lektora do nauki.
Jakie powinien mieć cechy idealny lektor? Odpowiednie wykształcenie i przygotowanie do nauczania, biegła znajomość języka, cierpliwość i sympatię do ludzi. Z uśmiechniętą i życzliwą osobą nauka języka staje się łatwiejsza, zasady językowe proste, a uczęszczanie na zajęcia przyjemne.
Tego właśnie życzę wszystkim, przyszłym i obecnym, słuchaczom kursów językowych.


edu.edu.pl






Dołącz do nas!