Studiuj w Irlandii

Na uczelnie za granicę • Jeśli do 1 maja wyślesz przez Internet kwestionariusz kwalifikacyjny na irlandzką uczelnię, możesz w tym roku zostać tam studentem

Znasz angielski, w tym roku zdajesz maturę lub już studiujesz, a jednocześnie marzysz o studiowaniu za granicą? Irlandia jest idealnym miejscem. Przeczytaj i zobacz, że jest w zasięgu ręki. W Irlandii mieści się siedem państwowych uniwersytetów i czternaście instytutów technologii. Co wybrać? Najbardziej prestiżowe są dwa dublińskie uniwersytety, najstarszy Trinitry College Dublin i największy University College Dublin. Trinitry jest trzecim pod względem wieku uniwersytetem na Wyspach Brytyjskich, po Oxfordzie i Cambrige, jest piękny, zabytkowy, położony w sercu miasta, co sprawia, że zwykle jest tu najwięcej chętnych i najtrudniej się tu dostać. Obie uczelnie są znane z dobrego poziomu nauk humanistycznych, literatury, historii, teologii, języków obcych oraz nauk biologicznych i prawa. Inne znane irlandzkie uczelnie to Dublin College University i University Limerick, które słyną ze studiów biznesowych. Dobrą sławą cieszą się również DCU, UCC w Cork i UCG w Galway. W Irlandii można również studiować w NIHEs - National Institutes of Higher Education oraz niepaństwowych college'ach.

Rok akademicki podzielony jest na trymestry, a studia trwają od września do czerwca.

Aby trafić na listę studentów, nie musisz nawet ruszać się z domu. Nie ma egzaminów wstępnych, o przyjęciu na uczelnie decyduje liczba punktów z matury. Wystarczy, jeśli z internetowej strony Central Applications Office www.ceo.ie ściągniesz formularz zgłoszeniowy, wypełnisz go i dołączysz wymagane dokumenty, a następnie odeślesz drogą elektroniczną. Na formularzu zaznaczasz kierunek i miejsce, w którym chcesz studiować. Warto zaznaczyć kilka miejsc, wtedy będziesz mieć większą szansę, że gdzieś się zakwalifikujesz. W Irlandii maturzyści otrzymują wyniki swoich egzaminów dopiero w sierpniu, wtedy też uczelnie wybierają najlepszych kandydatów.

Aplikacje można składać dwa razy do roku, do 1 lutego i do 1 maja. Nie wszystkie prywatne college'e figurują w spisie CAO. Jeśli ich w nim nie ma, o zasadach naboru należy pytać szkołę. Jeśli masz licencjat i pragniesz w Irlandii kontynuować naukę, powinieneś bezpośrednio zwrócić się do władz uczelni. Nie ma przepisów regulujących taką rekrutację, różne zasady mogą obowiązywać na różnych kierunkach i uczelniach. Jeśli chodzi o studia doktoranckie, najlepiej rozmawiać z profesorem zajmującym się interesującą nas tematyką. Taka rozmowę można przeprowadzić jeszcze przed ukończeniem studiów.

- Poszukałem w Internecie profesora, który zajmuje się tematyką, która mnie interesowała, zadzwoniłem do niego, przyjechałem do Irlandii już na bardzo konkretną rozmowę - mówi Bolek Kołodziejczyk. Za kilka miesięcy Bolek Kołodziejczyk będzie bronił swoją pracę doktorską na wydziale fizyki UCD. Badania naukowe nad mikrochipem laserowym, nad którym pracował kosztowały około 150 tysięcy euro, w Polsce żadna uczelnia nie mogłaby sobie na to pozwolić. Stypendium doktorancie wynosi w Irlandii około 1200 euro miesięcznie.

Pracę z nauką łączy Justyna Borowska, która studiuje w College'u BPP, zdobywając tam międzynarodowe kwalifikacje z księgowości CIMA. Są to studia adresowane do osób mających już licencjat, trwają około trzech lat i kończą się zdobyciem tytułu magistra. Za jej studia płaci pracodawca. - Dużym atutem jest to, że można łączyć tryb studiów dziennych z zaocznym i eksternistycznym - mówi. W sumie trzeba zaliczyć 16 przedmiotów, jeden kosztuje od 250 do 500 euro. - To może wydawać się dużo, ale już po pierwszym roku otrzymuje się dyplom, z którym firmy przyjmują do pracy w księgowości, gdzie mogą rocznie zarobić około 22 tysięcy euro - dodaje Justyna Borowska.

Aby legalnie pracować, musisz wyrobić sobie PPS number - odpowiednik polskiego NIP. Wystarczy zgłosić się do lokalnych władz z paszportem oraz dowodem zamieszkania w Irlandii. Zwykle jest to list właściciela mieszkania i jakiś rachunek, np. za prąd. Niestety, na stypendium socjalne nie można liczyć, a naukowe są przyznawane studentom starszych lat. Dodatkowe informacje o stypendiach dla obcokrajowców uzyskasz na stronach International Section Departament of Education and Science info@education.gov.ie.


Źródło: Rzeczpospolita






Dołącz do nas!