Czytaj także:
» Nauka nie za swoje 220 tysięcy studentów skorzystało z kredytów
Dla kogo
O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się wszyscy studenci bez względu na typ uczelni (państwowa, niepaństwowa) i system studiów (studia dzienne, wieczorowe, zaoczne), pod warunkiem że rozpoczną studia przed ukończeniem 25. roku życia. Pierwszeństwo mają osoby w trudnej sytuacji materialnej. Co roku minister edukacji określa próg dochodu na osobę w rodzinie, uprawniający do ubiegania się o kredyt. W 2004/2005 roku jest to 1600 zł miesięcznie.
W jakim banku
Podania składa się na początku roku akademickiego, zwykle do połowy listopada. Kredyty można otrzymać obecnie w ośmiu bankach: Banku Gospodarki Żywnościowej SA, Banku Ochrony Środowiska SA, Banku Pekao SA, Banku Polskiej Spółdzielczości SA, Banku Zachodni WBK SA, Gospodarczym Banku Wielkopolski SA, Kredyt Banku SA, PKO Bank Polski SA.
Kiedy bierzesz, kiedy oddajesz
Kredyt jest wypłacany maksymalnie przez 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich - przez 4 lata.
Otrzymujesz 600 zł miesięcznie przez 10 miesięcy w roku akademickim. Spłata rozpoczyna się dwa lata po ukończenia studiów i trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres pobierania kredytu. Bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20 procent miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową kredytobiorcy lub jego niepełnosprawność. Kredyt jest umarzany w 20 procentach kredytobiorcom, którzy są w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów uczelni.
Źródło: Rzeczpospolita